آخرین مطالب آموزشی

معنای لوگو

معنای لوگو

برندهای برتر مظهر یک ایده ی بزرگ، یک موقعیت استراتژیک، مجموعه ای از ارزش های تعریف شده و صدایی متفاوت هستند. نمادها ظرفی برای معنا هستند. نمادها با تکرار و درک معنای آنها از سوی مردم قدرتمندتر می شوند. نمادها سریع ترین شکل ارتباطات هستند که انسان می شناسد. معنا به ندرت مستقیم و بی واسطه است و با گذر زمان تغییر می یابد.

نمادها هوش، تخیل و احساس ما را به کار می گیرند؛ روش آموزشی دیگری سراغ نداریم که چنین کاری انجام دهد.

زمانی که گوتلیب دایملر لوگوی مرسدس بنز را در سال ۱۹۰۹ ایجاد کرد، ابتدا نمادی ساده از ستاره ای سه گوش بود که «تسلط شرکت بر دریا، هوا و زمین» را نشان میداد. حالا این علامت تجاری نشانه ی نخستین و بهترین خودروی تجملی و سریع در جاده هاست. در قرن پیش این نشانه خیلی ساده تر شد؛ به طوری که به خوبی قابل شناسایی است.

 

مشتریان اپل به سرعت به این برند تعصب پیدا کردند. لوگوی اپل را که می بینند نوآوری و شوق به یادشان می آید. این لوگو را راب جانف در سال ۱۹۷۶ طراحی کرد. سیب گاززده ای که نماد دوستانه ای برای دانش است؛ و چنان که معمولا فکر می کنند بیانگر هرج و مرج طلبی در دنیای کامپیوترهای خانگی است.

لوگوی اولیه با نوارهای رنگین پر شده بود که البته امروزه نمادی تک رنگ است.

 

نایکی از نام الهه ی پیروزی در یونان گرفته شد. لوگوی نایکی که الهام گرفته از یک بال بود، توسط کارولین دیویدسن در سال ۱۹۷۱ طراحی شد و ارتباط معنادار با شرکتی داشت که کفش دو و میدانی به بازار عرضه می نمود. در سال ۱۹۸۸ کمپین تبلیغاتی «همین کار را حتما انجام بده» نایکی به شعار نسلی از ورزشکاران تبدیل شد. وقتی مصرف کننده علامت آن را که به «خش خش» معروف شده است، می بیند، از این ایده ی بزرگ الهام می گیرد تا شعار نایکی را عملی سازد.

معنا خلاقیت را به وجود می آورد

طراحان، معنا را به فرم و اصطلاح بصری منحصر به فرد تبدیل می کنند. معنا باید به گونه ای باشد که بتوان آن را درک کرد، انتقال داد و تأیید نمود. کلیه ی عناصر سیستم هویت برند باید دارای چارچوب معنا و منطق باشند.

معنا با گذر زمان تغییر می یابد

 همان طور که شرکت ها رشد می کنند، کسب و کارشان ممکن است به طور چشمگیری تغییر یابد. به همین ترتیب، معنایی که یک علامت تجاری به خود می گیرد نیز ممکن است از معنای اولیه اش متفاوت گردد. لوگو قابل رؤیت ترین بخش برند و یادآور مستمر برند است.

معنا اتفاق نظر به وجود می آورد

 معنا همچون آتشی می ماند که در اردوگاه روشن می کنند. معنا محل تجمعی است که از آن برای ایجاد اتفاق نظر با گروهی از تصمیم گیرندگان استفاده می شود. توافق بر سر جوهره و ویژگی های برند به ایجاد سینرژی در میان اعضا منجر شده، ارائه ی راه حل های بصری، نام گذاری قواعد یا پیام های کلیدی را به دنبال دارد.

لوگو دروازه ی ورود به برند است.

پرچم فکر

پرچم یک ملت با طرح آن آغاز می شود. شکل ها و رنگ های متفاوت به منظور معنابخشی نمادین به پرچم انتخاب می گردند. هر پرچم منحصر به فرد است و تفاوت بسیاری با سایر پرچم ها دارد. دیدن پرچم احساس غرور، اشتیاق یا تحقیر را بر می انگیزد. لوگوها نیز همین طور هستند.

سیستم رتبه بندی ساختمانی سبز، رهبر طراحی انرژی و محیط (LEED)، دنیا را تشویق می کند با استفاده از ابزارها و راهکارهای همه پذیر و استاندارد، ساختمان سازی سبز را انجام دهند و علاوه بر تشویق، این کار را سرعت هم می بخشد. این علامت روی هر ساختمانی باشد، جلب اعتماد می کند. این نشان به ما می فهماند که پروژه ی این ساختمان خود را در برابر محیط مسئول می داند و برای زندگی و کار جای مناسب و سالمی است.

چشم CBS نیم قرن نماد این شبکه ی تلویزیونی بوده است. این نماد بی تغییر مانده است و کیفیت قدرتمند اولیه و خاصیت همه چیز بینش را حفظ کرده است. الهام اصلی این نماد که امروزه در تمام جهان شناخته شده است، از نقاشی چشم انسان می آید که برای محافظت از چشم زخم روی انبارهای شیکر می کشیدند. این طرح را ویلیان گلدن کشید و یکی از نخستین نمادهایی بود که وی به نمایش درآورد.

  میتسوبیشی مظهر کیفیت، قابلیت اعتماد و تجسم ۱۳۰ سال تعهد به کسب اعتماد و اعتبار نزد تمام مردم دنیاست. حفظ این علامت تجاری که یاتارو ایواساکی آن را طراحی نمود، بالاترین اولویت کاری است. هر لوزی نشانگر اصلی محوری است: مسئولیت پذیری شرکت در برابر جامعه، انسجام و عدالت، تفاهم جهانی از طریق تجارت.

 

 

دریافت آخرین مطالب آموزشی