بزرگان تبلیغات - دیوید آگیلوی

بزرگان تبلیغات - دیوید آگیلوی

آگیلوی زمانی که در سال ۱۹۹۹ و در ۸۸ سالگی فوت کرد، به دلیل جملات نغزی که به کار می برد، بسیار شهرت داشت، جملاتی که به «آگیلویسم» مشهور شده بود. در اینجا چندتایی از آن جملات معروف را می آورم. این جملات همیشه هنگام نوشتن تبلیغات جلو چشمانم قرار دارد:

افرادی که عناوین را می خوانند به طور متوسط ۵ برابر بیشتر از افرادی هستند که متن را می خوانند. وقتی که عنوان را نوشتید، ۸۰ سنت از یک دلار خود را خرج کرده اید.»

هرگز تبلیغی ننویسید که تمایلی ندارید افراد خانواده تان آن را بخوانند. مسلما به همسرتان دروغ نمی گویید، پس به همسر من هم دروغ نگویید.» / «تک تک لغات تبلیغ باید معنی دار و هدفمند باشد.»

«چیز تک را تبلیغ کنید.» دیوید اگیلوی در انگلیس و در روستای بئاتریکس پاتر متولد شد. وی در ۳۹ سالگی وارد حرفهی تبلیغات شد و تا آن زمان حرفه های بسیار مختلفی را امتحان کرده بود؛ از رفتن به در منازل و فروختن بخاری گرفته تا تصدی شغل سر آشپزی در پاریس. حتی مدتی عضو سازمان اطلاعات و امنیت بریتانیا بود. وی در ۳۹ سالگی ورشکسته شد. ولی در سال ۱۹۴۸ شرکت تبلیغاتی هویت، آگیلوی، بنسون و ماثر را بنیان گذاشت. آگیلوی فهرستی تهیه کرد شامل ۵ شرکتی که دوست داشت اداره ی آنها را در دست بگیرد: جنرال فودز، بریستول مایرز، کمپلز سوپ، برادران لور و دانه های روغنی. یازده سال بعد آگیلری هر آنچه می خواست داشت. آنچه آگیلوی به ما یاد داد خصوصیات تبلیغ مشتری پسند بود. وی معتقد بود که تبلیغ باید به وضوح و با ظرافت نوشته شود و مطالب تبلیغ باید با کالای مورد تبلیغ کاملا مرتبط باشد. وی به خوبی درک کرده بود که هدف واقعی تبلیغات، فروش است. تبلیغات وی واقعا عالی و درخشان است. این تبلیغات همواره حول یک محور اساسی می چرخد، تأکید بر خصوصیات منحصر به فرد محصول و فروش - البته برانگیختن و تهییج مشتری را نباید فراموش کرد. آگیلوی برای جلب توجه خوانندگان شخصیتهای مختلف و عجیبی خلق کرد. بسیاری از این شمایلها را مردم هنوز به خاطر دارند: مردی با پیراهن مارک «هاتاوی» و چشم بند، افسر ریش دار برای «شوئپس» - چهره هایی به یادماندنی هستند که کمک کردند مارک هایی ماندگار شوند. در آگهی تبلیغاتی ای که در سال ۱۹۵۸ برای رولزرویس ساخت، با غرور تمام می گفت: «وقتی با سرعت ۶۰ مایل در ساعت، با این رولزرویس جدید می رانید، بلندترین صدایی که میشنوید، صدای ساعت الکتریکی است!» این عنوان برمی گردد به قرنها قبل، زمان قرون وسطا که هنوز خبری از دیجیتال نبود و ساعتها هنوز تیک تیک می کردند - اما به عقیده ی من این تبلیغ تا ابد جزء بهترین تبلیغات ماشین خواهد بود.

benz-blog
 
زمانی که آگیلوی در مورد مبتکرانی صحبت می کرد که برای شرکت وی کار کرده اند خاطرنشان می کرد: «هر آگهی نویسی حداقل دو سال باید روی تبلیغات سریع الپاسخ کار کند.» (سریع الپاسخ نام دیگر تبلیغات خرد است، یعنی همان تبلیغاتی که شما باید انجام دهید و هدف اصلی کتاب همین است. منظور آگیلوی از این گفته این بود که هدف اصلی تبلیغات، فروش است. و تبلیغات خرد نیز به طور کلی راجع به همین مسئله است.

دریافت آخرین مطالب آموزشی