آخرین مطالب آموزشی

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ چیست
به مجموعه اطلاعات جمع آوری شده از محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت یا یک موسسه با ریزترین اطلاعات مورد نیاز برای فروشنده کاتالوگ گفته می شود. به زبان ساده کاتالوگ به معرفی شرکت یا سازمان یا کارخانه ای که محصولی یا خدمتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد، می پردازد.
کاتالوگ یک راهنمای جامع برای محصولات و خدمات است که تمامی گزینه‌های موجود را به شکلی سازمان‌دهی شده به مشتری نشان می‌دهد.
طراحی و چاپ کاتالوگ ها معمولا گران تر است و به تعداد مورد نیاز چاپ می گردند. چاپ آنها محدود است و برای تعداد خریداران و عرضه کنندگان عمده ای که شرکت شما با آنها کار می کنند، تهیه و چاپ می گردند. گرم کاغذ آنها معمولا بالای ۲۰۰ است و از کاغذهای کلفت در چاپ آنها استفاده می شود. اندازه و سایز و تعداد برگ‌های آن نیز بسته به نیاز شما و سلیقه تان متفاوت می باشد و از الگوی خاصی تبعیت نمی کنند.
کاتالوگ دفترچه ای است که شرکت ها و موسسات و کارخانه ها و تولیدکنندگان محصول یا کالا برای معرفی کالا یا خدمات خود در اختیار مشتریان بالقوی خود قرار میدهند. از خصوصیات و مزیت های بارز چاپ کاتالوگ حرفه ای معرفی کامل خدمات و محصولات برای بهتر دیده شدن و کمک و آموزش مشتریان برای گرفتن تصمیم درست در جهت رفع نیازها می باشد .
تولید کنندگان به کسانی گفته می شود که کالا یا خدمتی خاص را برای رفع نیاز مصرف کنندگان تولید می کنند. هر چه این محصول ساده تر باشد و تجربه کاربری راحت تری داشته باشد معرفی آن توسط کاتالوگ راحت تر انجام می شود و از توضیحات و مطالب و عکس های کمتری برای معرفی آن محصول استفاده می شود.
همانگونه که ذکر شده اطلاعات ارائه شده در بروشورها ، کلی جامع و مشروج هستند که با مطالعه آنها میتوان اهداف، روشها، عملکرد و سمت و سوی موضوع بروشور را فهمید اما اطلاعات ارائه شده کاتالوگ ها، جزئی و ریز و شرح مختصری از وظایف و موارد موضوع و کالای معرف شده در آن میباشد .
کاتالوگ ها در واقع راهنمای کالا و یا کالا نامه محسوب میشوند که معمولا حاوی فهرست و کالاهای تولید توسط یک کارخانه و یا موسسه هستند . ممکن است در طراحی کاتالوگ معرفی مشاغل، موسسه های خدماتی، اجتماعی و یا فرهنگی نیز باشد
انواع کاتالوگ
کاتالوگ‌های لت دار
کاتالوگ‌های لت دار معمولاً بین چهار تا شش لت دارند، زیرا لت‌ها بر روی هم قرار می‌گیرند و طراحی لت ‌های بیشتر سبب می‌شود که مطالعه کاتالوگ دشوار باشد و محصولاتی که در قسمت‌های انتهایی معرفی شده‌اند، به دست فراموشی سپرده شوند.
هنگام طراحی انواع کاتالوگ لت دار سعی کنید که تنها به مشخصه‌های کلیدی اشاره داشته باشید و یک معمای جذاب پیش روی مشتریان قرار دهید تا به مطالعه مشخصات بیشتر محصول علاقه‌مند شوند.
کاتالوگ‌های منگنه‌ای
کاتالوگ منگنه‌ای از لحاظ ظاهری شباهت زیادی با بروشور دارد، اما وقتی به طراحی آن دقت می‌کنید، متوجه می‌شوید که این نمونه از کاتالوگ ها در واقع اجداد کاتالوگ‌های لت دار و سیمی محسوب می‌شوند که برای حفظ پیوستگی و انسجام ورق‌های آن‌ها از منگنه استفاده شده است.
کاتالوگ‌های سیمی
اگر تعداد محصولات نوینی که قصد معرفی آن‌ها را دارید، بیشتر از ۱۵ مورد می­باشد، بهتر است کاتالوگ سیمی را انتخاب کنید. این نمونه از کاتالوگ ورق‌های بیشتری دارد و ابعاد آن نسبت به کاتالوگ‌های دیگر بزرگ‌تر است.
کاتالوگ‌های دیجیتالی
کاتالوگ های دیجیتال همان فایل های کامپیوتری هستند که در وب سایت ها و کانال های مجازی برای ارائه مثال ها و اطلاعاتی در خصوص کسب و کار اشخاص یا برند به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، به این ترتیب پیام های مرتبط با محصولات یک کسب و کار در فرمت دیجیتال به مخاطبان و مشتریان ارائه خواهد شد.
در برخی از مواقع در طراحی این دسته از کاتالوگ ها به صورت دیجیتالی، از عکس ها و تصاویر دیجیتالی نیز بهره برده می شود تا محصولات را به صورت آنلاین به مشتریان نشان دهند. به علاوه با طراحی های به خصوصی که در فرم های دیجیتال امکان پذیر است، مشتریان با مشاهده آنلاین محصولات می توانند آن ها را سفارش داده و خریداری کنند.
cataloge
ویژگی های یک کاتالوگ خوب
 • براحتی قابل حمل باشد.
 • کمترین زمان مطالعه را از مخاطبان بگیرد.
 • ارتباط برقرار کردن بدون واسطه با پیام گیر .
 • متن و تصویر با هم توازن داشته باشند و برای آگاهی بیشتر مخاطبان از آن ها استفاده شود.
 • اطلاعات کامل تری را نسبت به بروشور، تراکت و پوستر به مخاطبان خود می دهد.
 • بیشتر بصورت چهار رنگ چاپ می شوند.
 • برای طراحی و معرفی کالا هیچ الگوی محدود کننده مشخصی در تعداد صفحات ندارد.
مراحل طراحی و چاپ کاتالوگ
 • انتخاب محتوای مناسب
 • انتخاب تصاویر مناسب
 • انتخاب رنگ مناسب
 • انتخاب اندازه و قطع کاتالوگ
 • انتخاب کاغذ کاتالوگ
 • معرفی شرکت و بیان سابقه و تاریخچه ی مختصری از مجموعه
 • اهداف، توانمندی ها و چشم انداز بلند مدت
 • امکانات و تخصص ها
 • معرفی پروژه ها یا محصولات
 • راه های ارتباطی و خدمات تسهیل همکاری
مزایای استفاده از کاتالوگ
۱. برندینگ و برندسازی
شما با انتخاب مناسب تصاویر و اطلاعات مهم در کاتالوگ این امکان را به مشتریان خود می‌دهید تا با محصولات آشنا شوند و هر زمانی که بخواهند به کاتالوگ مراجعه کرده و اقدام به خرید کنند. شما با این کار در واقع باعث می‌شوید تا محصولات و خدماتتان برندسازی شده و در ذهن مخاطبان باقی بماند.
۲. تبلیغات و اطلاع رسانی
کاتالوگ یکی از ابزارهایی است که می‌توانید برای تبلیغات و اطلاع رسانی از آن استفاده کنید. شما از کاتالوگ می‌توانید در سمینارها، نمایشگاه ها و … برای تبلیغ و اطلاع رسانی محصول یا خدمات خود استفاده کنید.
۳. افزایش فروش محصولات یا خدمات
شما با یک کاتالوگ حرفه ای و خوب می‌توانید به مشتریان کمک کنید تا محصول یا خدماتی را بهتر بشناسند و این فرآیند باعث افزایش قدرت تصمیم گیری و ایجاد اطمینان بین مخاطبان می‌شود و همین امر باعث افزایش فروش محصولات یا خدمات شما می‌شود.
تاریخچه کاتالوگ
کاتالوگ برای اولین بار در سال 1498 (قرن بیستم) در ونیز طراحی و چاپ شد. این کاتالوگ به صورت دست نویس و برای فروش تعدادی کتاب در نمایشگاه شهر طراحی شده بود.
نحوه طراحی کاتالوگ
عواملی مانند اندازه فونت، رنگ و عکس مناسب می‌تواند در نحوه طراحی کاتالوگ موثر باشد، که در ادامه به بررسی بیشتر این عوامل خواهیم پرداخت.
 • انتخاب اندازه مناسب فونت
هنگام انتخاب فونت مناسب برای طراحی کاتالوگ، بهتر است که در اندازه‌های آن دقت شود. استفاده از دو یا سه اندازه متفاوت فونت در کاتالوگ باعث ایجاد هارمونی مناسب و افزایش میزان تاثیرگذاری آن بر روی مخاطبان می‌گردد.
 • انتخاب رنگ مناسب
هنگامی که می‌خواهید رنگ مناسبی را برای طراحی کاتالوگ انتخاب کنید این موضوع را در نظر بگیرید، که رنگها می‌توانند یک پل ارتباطی بین مشتریان با محصول و برند ایجاد کنند. با توجه به علم روانشناسی رنگ، برای معرفی و انتقال پیام برند و محصولات به مشتریان از رنگ‌های مناسب و جذاب در طراحی کاتالوگ استفاده شود.
 • انتخاب عکس مناسب
انتخاب عکس کاتالوگ در انتقال پیام به مخاطب تاثیرگذار است. هنگام طراحی کاتالوگ بهتر است از عکس‌هایی استفاده شود که بتواند پیام محصولات و خدمات را به صورت شفاف به مخاطبان انتقال دهد.
cataloge
انواع کاتالوگ
کسب‌وکارها با توجه به هدف و نوع پیام انتقال دهنده به مخاطب جهت طراحی کاتالوگ اقدام می‌کنند. کاتالوگ دارای انواع و دسته‌بندی‌های مختلفی است، که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کاتالوگ‌های علمی (معرفی محصولات علمی)، هنری (معرفی آثار هنری) و فروش اشاره کرد. همان‌طور که از اسم کاتالوگ فروش پیداست، این نوع کاتالوگ برای معرفی و فروش محصولات و خدمات به مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چاپ کاتالوگ
بسیاری از سازمان‌ها به دلیل هزینه‌های بالای چاپ، اقدام به چاپ کاتالوگ در تیراژ پائین می‌کنند. امروزه در صنعت چاپ از دو روش (آفست و دیجتال) استفاده می‌شود.
چاپ آفست برای تیراژ بالا و چاپ دیجیتال برای تیراژ پایین است. در دنیای رقابتی امروزه، کسب‌وکارها جهت معرفی و فروش محصولات و خدمات خود به چاپ کاتالوگ می‌پردازند. آنها برای چاپ کاتالوگ‌های خود از روش دیجیتال استفاده می‌کنند. چاپ دیجیتال نه تنها در تیراژ پایین بوده بلکه باعث افزایش کیفیت و صرفه‌جوئی در هزینه‌های سازمان می‌گردد.
کاتالوگ به دفترچه یا کتابچه کاملی گفته می شود که به معرفی شرکت یا سازمان یا کارخانه ای که محصولی یا خدمتی را به مشتریان خود ارائه میدهد، می پردازد. کاتالوگ ها برای ایجاد رابطه بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان تولید می شود. هر چه کاتالوگ بهتر طراحی و چاپ شده باشد مصرف کنندگان تصمیم راحت تری برای انتخاب کالای مورد نطر خود خواهند داشت پس طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ نقش بسزایی در انتخاب مشتریان خواهد داشت.
کاتالوگ یک راهنمای جامع برای محصولات و خدمات است که تمامی گزینه‌های موجود را به شکلی سازمان‌دهی شده به مشتری نشان می‌دهد. حتی در عصر کنونی که تبلیغات الکترونیکی و موتورهای جستجو گستردگی فراوانی پیدا کرده‎اند، باز هم هر کسب‌ و کار می‌تواند از کاتالوگ بهره بگیرد. گاهی اوقات مشتریان نمی‌دانند که چه می‌خواهند بخرند و دوست دارند تمامی گزینه‌های ممکن را پیش روی خود ببینند تا تصمیم بگیرند. به همین دلیل ما همواره به مشتریان توصیه می‌کنیم که یک چاپ کاتالوگ با کیفیت زیبا برای محصولات و خدماتشان داشته باشند.
در هنگام چاپ کاتالوگ، نام کالا ، مدل ،شماره و یا مشکل و تصویر آن با مشخصات فنی مختصر و یا توضیحات کوتاه ضروری دیگر ذکر میشود تا خریدار را در تصمیم گیری کمک کند . بعضی از کاتالوگ ها نیز برای سفارش خرید در دسترس مردم قرار داده میشود تا اجناس مورد نیاز خود را مطابق لیست کاتالوگ از فروشگاه مورد نظر درخواست کنند و یا اینکه مشخصات موسسه های خدماتی ،فرهنگی و یا مشاغل مختلف را در آن ببینند تا سفارش کار خود را به انجام برسانند .
مصرف کنندگان کسانی هستند که به کالا یا خدمتی خاص نیازمند هستند و برای اینکه بتوانند نیاز خود را بر طرف کنند بدنبال تولید کنندگان می گردند. کاتالوگ تولید کنندگان می تواند آن ها را در خرید کالای مورد نظر خود راهنمایی کند. هر چه کاتالوگ بهتر طراحی و چاپ شده باشد مصرف کنندگان تصمیم راحت تری برای انتخاب کالای مورد نظر خود خواهند داشت پس طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ نقش بسزایی در انتخاب مشتریان خواهد داشت. در دو صفحه ای که در زیر لینک آن را برای شما گذاشتم بصورت کامل در مورد روند طراحی کاتالوگ و چاپ آن توضیح داده ایم.
تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی کاتالوگ خود را با عکس گرفتن از محصولاتی مانند شامپو و صابون و انواع کرم ها و… و گردآوری مطلب و توضیح در مورد این محصولات تولید میکند و کاتالوگی که در مورد موادغذایی از محصولاتی مانند برنج و لپه و لوبیا و .. عکس و مطلب تهیه میکند و کاتالوگی کامل در این زمینه تولید میکند.
هر چی عکس ها و مطالب گویا تر باشد مخاطبان راحت تر تصمیم به خرید می گیرند و باید به تمام سوالات آنها پاسخ داده شود. از مخاطبان تولید کاتالوگ لوازم آرایشی و بهداشتی میتوان به داروخانه ها و فروشندگان اینترنتی لوازم آرایشی و بهداشتی اشاره کرد و مصرف کنندگان محصولات غذایی به بنکداران و سوپر مارکت ها و عموم مردم اشاره کرد.
عموما اطلاعاتی که در کاتالوگ ها درج می شود میتوان به عکس های محصولات و توضیح در مورد چگونگی مصرف و تولید آنها و در بعضی اوقات به قیمت آن اشاره کرد . این اطلاعات اغلب برای مصرف کنندگان است و در بعضی اوقات برای فروشندگان هم مواردی مانند سایز محصول و مقدار آن در کارتن و رنگ و … در کاتالوگ اضافه می گردد.
اگر بخواهیم توضیح مختصری در مورد چاپ کاتالوگ بدهیم میتوانیم به این اشاره کنیم که چاپ کاتالوگ ها اغلب به روش چاپ افست انجام می شود و در بعضی موارد که ما نیاز به کاتالوگ فوری و یا تعداد کم کاتالوگ داریم به روش چاپ دیجیتال کاتالوگ ها را تولید می کنیم . البته لازم به ذکر است که کیفیت چاپ افست کاتالوگ بسیار بالاتر از چاپ دیجیتال کاتالوگ است و پیشنهاد میشود برای چاپ کاتالوگ از چاپ افست استفاده نمایید.
یک کاتالوگ خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشند:
 • مهم ترین ویژگی یک کاتالوگ خوب سادگی و قابل حمل بودن آن است تا مخاطبان و مشتریان در زمان خیلی کم بتوانند آن را مطالعه کنند و تحت تأثیر آن انتخاب و خرید را انجام دهند.
 • کاتالوگ های خوب معمولا داری ترکیب رنگی ۴ تایی هستند
 • کاتالوگ باید به گونه ای طراحی شود که تمام سؤالات مشتری در مورد کالا یا خدمات را پاسخ دهد.
 • نکته دیگر اینکه عکس های موجود در کاتالوگ باید با متن آن هماهنگی داشته باشد.
 • کاتالوگ خوب نسبت به تراکت و پوستر باید اطلاعات و توضیحات بیشتری را ارائه نماید. منظور این است که تیتروار ارائه نشود و برای هر محصول حداقل توضیحات کوچکی به صورت مختصر و دقیق بیان شود که مخاطب ترغیب به خواندن آن شود. دقت داشته باشید که این توضیحات نباید اغراق آمیز باشد و خریدار را به اشتباه بیندازد.
 • برای اینکه کاتالوگ جلوه زیباتری پیدا کند می توان از یووی موضعی و با روکش های مختلف سلفون استفاده کرد.
 • همان طور که احتمالا خودتان هم دیده ایده در طراحی کاتالوگ، اغلب پراکندگی محصولات و کالاها به سبب حساسیت رقابت باعث سردرگمی و آشفتگی مخاطب در دریافت اطلاعات می شود و همین مسئله امکان دارد باعث شود که فرد مخاطب نتواند انتخاب درستی انجام دهد و در نتیجه اقدام به خرید محصول شما نکند. بنابراین جهت آسان سازی انتخاب کالا برای مخاطبان لازم است که محصولات به طور دقیق و شکیل و منظم در کاتالوگ قرار داده شوند.
 • کاتالوگ ها باید براحتی حمل شوند و در کمترین زمان توسط مخاطبان مطالعه شوند.
 • باید در توضیحات کمترین اقراق باشد و نباید کاتالوگ مشتری را به اشتباه بیندازد.
 • باید کاتالوگ جوری با مخاطب ارتباط برقرار کند که به همه سوالات مخاطب جواب داده شود.
 • باید متن و تصویر با هم توازن داشت باشند و برای آگاهی بیشتر مخاطبان از آن ها استفاده شود.
 • کاتالوگ ها اطلاعات کامل تری نسبت به تراکت ها و پوسترها به مخاطبان خود می دهند.
 • کاتالوگ ها اغلب بصورت چهار رنگ چاپ می شوند.
 • برای معرفی کالا هیچ محدودیت استفاده از صفحات وجود ندارد.
 • می توان برای جلوه بیشتر کاتالوگ ها از روکش سلفون و یا یووی موضعی استفاده کرد.

دریافت آخرین مطالب آموزشی